Twitter’a dair tavsiyeler

twitter_tavsiye

Aranızda Twitter’dan hoşlanmayan insanlar var biliyorum. Ve inanın onlara çok saygı duyuyorum. Fakat bu zümreye dahil bir grup var ki bu yazı öncelikle onlara, sonrasında ise kurumsal hesaplara ithafen yazılmıştır. İşinize yarayacağını umuyorum.
Bir takım ufak tefek püf noktaları paylaşacağım sizlerle ve bunu yaparken de elimden geldiğince samimi ve dürüst olmaya gayret edeceğim. Olur da birilerini kızdırırsam af oluna.

Evet, belirli konu başlıkları halinde adım adım ilerleyelim. Öncen buyurun;

1-) Profil

Bekar Erkekler :

Öncelikle ince eleyip sık dokuyup, en karizma ve gizemli olduğunu düşündüğünüz portrenizi kullanın. Slogan, ünlü kişi, spor klübü logosu gibi profil fotoğrafları itici olduğu kadar etkisiz de. İnsanların sizin nasıl bir insan olduğunuzu düşünmesini istiyorsanız, biyonuza onu yazın. Eğer ilginç ya da önemli bir mesleğiniz varsa onu da belirtmenizde fayda var. Mail adresinizi yazmaktan korkmayın. İnsanların size nasıl, nereden ve ne zaman ulaşmak isteyeceklerini ön göremezsiniz. Bu sebeple mümkün olduğunca ulaşılabilir olun. Bununla örtüşen bir gerekçesi olduğundan, bulunduğunuz şehri de yazmaktan çekinmeyin. Bekar değilseniz, bu bölüme yazacaklarınız mutlaka sevgiliniz tarafından belirlenecektir.

Bekar Kadınlar :

Memenin muzicevi etkisi, hayatın her alanında olduğu gibi burada da oldukça baskın. Mümkün mertebe, Profil fotoğrafınızda, göğüslerinize (ya da nerenizi daha seksi buluyorsanız oranıza) abartmamak koşuluyla ama muhakkak yer verin. Profilinize sihirli bir değnek dokunmuş gibi hissedeceksiniz. Biyonuza ise özgür ve dizginlenemez kimliğinizi yansıtan bir cümle, işin kreması hatta o krema üzerindeki vişne tanesi olacaktır. Siz erkeklerin aksine lokasyonunuzu bildirmeyin. Eğer kurumsal değer yargılarına ve kariyer planınıza çok sadık değilseniz, mümkün mertebe meslek paylaşmayın. Rica ediyorum, futbol fanatiği olduğunuzu vurgulamayın, mümkünse hiç bahsetmeyin.

Genel :

Arka planınızı (Background) ve Cover görselinizi özenle seçin. Sade ve sanatsal desenlerden şaşmayın. Arka planınız ya da cover görselinizde mesaj kaygısı taşımayın. Tamamen estetik olmasına gayret edin. Canlı ve çok fazla renkler barındıran, sirk havasındaki göresellerden uzak durun. Mümkün olduğunca sade olmaya gayret edin. Bunları nereden bulacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

Arka Planlar :  TIK!
Cover Görselleri :  TIK!

2-) Tweetler

- Hashtag’lere tweet atın.
– Mention’larınızı ertesi gün silin.
– Küfür etmekten kaçınmayın. (Eğer içinizden geliyorsa)
– Mümkünse aforizma paylaşmayın.
– Size yazılan mentionlara cevap verin.
– Diğer insanları takip etmekten çekinmeyin.
– Sizi takip etmiyor diye okumayı sevdiğiniz birini unfollow etmeyin. Bunun yerine ona mention atın. İletişime geçin.
– Çok takipçili hesaplar mention’laşırken siz de sohbete dahil olmaya gayret edin.
– Yazım kurallarına dikkat edin.
– Anlam bütünlüğünü kaybedecek kısaltmalardan uzak durun.
– İçinde sizin olduğunuz fotoğraflı tweetler atın.
– Bilgi içerikli tweetler her zaman prim yapar.
– Çok önem verdiğiniz paylaşımların sonuna ‘Lütfen RT’ yazın. Ayıp değil.

3-) Zamanlama & Süreklilik

* Uzun aralar vermemeye gayret edin.
* Fakat arka arkaya saçma sapan paylaşımlardan da uzak durun.
* Akşamları 21:00 ile 23:00 arasında tweet atmaya gayret edin.
* Bunun için TWEETDECK gibi bir zamanlayıcı kullanabilirsiniz.

4-) Takip ettikleriniz ve Takipçileriniz

# Takip ettiğiniz kişiler önemli. Bunun için yardım alabileceğiniz uygulamalar var. Mesela : TIK ! 
# Takipçi sayınızı artırmak için, Sosyal Medya buluşmalarına ya da partilerine katılabilirsiniz.
# Takipçisi fazla tanıdıklarınızdan, tweetlerinizi RT etmesini istemekten çekinmeyin.
# Ayda bir kez sizi ‘#FF’lemelerini rica edebilirsiniz.
# Takip ettiğiniz çok takipçili hesaplarla iletişim halinde olmaya gayret edebilirsiniz.
# Eğer ünlü biri değilseniz, insanlar sizin günlük hayatınızla ilgili paylaşımlarınızla ilgilenmez.
# İlgi çekici içerik paylaşmalısınız ki insanlar ReTweet etsinler ve bilinirliğiniz artsın.
# Sırf ünlü diye, saçma sapan ya da 40 yılda bir paylaşım yapan hesapları takip etmeyin.

5-) Konsept Hesap Yaratmak

Eğer yukarıda önerdiğim hiçbir şey sizi tatmin etmediyse ve daha çok takipçiye üstelik kim olduğunuzu belirtmeden ulaşmak istiyorsanız, son çare konsept hesap yaratmak. Burada konu sadece sizin inisiyatifinizde. Siz bir fikirle gelip, bunu oluşturmakla mükellef olan tek mercisiniz. Ama kafanızda 1-2 şimşek çaktırabilecek konsept hesap örnekleri sunup, yazıyı öyle sonlandırayım.

Big Ben : Londra menşeili hesap, her yarım saatte bir kez ‘BONG’, her saat başı ise, o saat kadar ‘BONG’ yazıyor. Saatin kaç olduğunu öğreniyorsunuz. Başka bir numarası yok. Ama 340.000 takipçisi var.

Dik Otur : Belirli aralıklarla, Dik Oturmamızı tembih eden hesap. Tweeti görünce, ister istemez toparlanıyorsunuz.

Su İç : Yine belirli aralıklarla, su içmemiz gerektiğini hatırlatan hesap.

ShitMyDadSays : Babasının ettiği abuk sabuk lafları paylaşan hesap 3,5 milyona yakın takipçisi var.

Durum bu. Tamam bir takım tavsiyelerde bulunuyorum, ister dikkate alırsınız ister almazsınız. Ama şunu unutmayın, ben kendi gözlerimle ‘Takipçi Sayısı’ yüzünden insanlıktan çıkanlar gördüm. Bu zemin kaygan bir zemin. Daha yeni ve çok fazla fırsatı içinde barındırıyor. Lütfen bunu bir izzeti nefis meselesi haline getirip kafanıza takmayın. Olsa da olur, olmasada. Bazen sadece takip ederek daha fazla faydalanabilirsiniz.

Hadi Öpüyorum.

4 Comments

 • Ocak 5, 2013

  Doğukan

  Merhaba abicim öncelikle kolay gelsin dileklerimle şu ana kadar sosyal medyada gördüğüm ender kişiler arasındasın diyebilirim :) eğer müsade edersen birkaç dakika rahatsız etmek istedim seni neden diye sorarsan örnek aldığım kişisin cevabını versem bi sakıncası olmaz herhalde.Şimdi Twitter da olsun sosyal medyada olsun her türlü giderin var ayıptır söylemesi hiç bir boktan eksik kalmamışsın olarak gözüküyor anlamasına anlıyorum ama icraat konusunda sıfırım böyle bende birşeyler yapmaya çabalıyorum bende böyle farklı bakış açısında paylaşımlarda bulunmak istiyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum ne okusam ne araştırsam neye odaklan sam böyle birşey yazdığım zaman yada bir ortam içerisinde bulunduğum zaman farklı konuşup karşımdakini etkilemek istiyorum fazlasında gözüm yok bir yol göstersen yeter benim için şimdiden şükranlarımı sunuyorum eyvallah sağolasın.

  • Ocak 31, 2013

   gurkangurel

   Eyvallah. Çok sağol.

  • Ocak 31, 2013

   gurkangurel

   İhtiyacın olan şeyi öğrenmeye ve becermeye çalışan biri olduğum için o konuda ahkam kesmem doğru olmaz diye diye düşünüyorum.

   • Mart 29, 2013

    Doğukan

    Peki öğrenmek için becerebilmek için neler yapmam gerektiği hakkında biraz fikir verebilir misin? bkz: şunu yapsan şuralara takılsan…