Twitter Mafyası’na İzin Vermeyin! #OzgurluguneSahipCik

ozgurlugunesahipcik

Twitter üzerinden dolandırılıp, ülke gündemini baltalayanların ekmeğine yağ sürüyoruz. Bireysel hırslarımız ya da bilgisizliğimiz yüzünden, bazılarının tonlarca para kazanmasını ve ülkedeki gelişmelerin örtbas edilmesine olanak sağlıyoruz. Rica ediyorum, kurtulalım şu pislikten! Çok zor değil, sadece 30 saniye içinde bu büyük vurgunu bertaraf etmek mümkün. Üzerimize düşen tek şey önce kendimizi kurtarıp, sonra da çevremizdekileri haberdar etmek.

Screen Shot 2013-05-15 at 15.43.38

TRENDING TOPICS // Twitter (Ülke) Gündemi

Son yılların en popüler ve etkisi giderek artan iletişim mecrası Twitter, anlık paylaşımlarımız, gelişmelere olan tepkilerimiz ve micro blog alışkanlığımızın gelişmesiyle vazgeçilmez oldu. Burada yazılanlar, yoğunlaşılmış bir konu ya da flash bir gelişme olduğunda, 10 maddelik TT listesine giriyor ve kullanıcılar, gündemin ne olduğunu buradan takip edebiliyor. Dünya’nın diğer ülkelerinde, hükümetleri deviren, toplumsal bilincin yansımasını şekillendiren bu liste, ülkemizde vasıfsız, amacının çok dışında, sadece bir takım şahısların SİLAHı haline gelmiş durumda. Ülkemizde; Hatay’daki facia, düşen f-16 uçağı, Torba Yasa ile özgürlüklerin kısıtlanıyor olması, yönetilemeyen ‘Çözüm/Açılım Süreci’, Nükleer Enerji krizi gibi hayati önem taşıyan konular varken, TT listesine yansıyanlara bir bakalım :

– #GönüldenTakipleşiyorum
– #GoodbyeIMF
– #Takipleşmeyen Kalmasın
– #IMFTürkiyedenBorçAlacak
– #BorçBittiIMFPaydos
– AcınınRengiOlmaz BaşınSağolsunFenerbahçe
– SeveceğimBEŞİKTAŞım HerSaniyemdeSeni
– Angelina Jolie
– #takipedenitakipederim

Peki gündem bambaşka iken, nasıl oluyor da TT listesi bunlardan oluşuyor? Cevap basit: Bizim yüzümüzden. Şöyle ki;

– Takipçi Kazan
– Seni Kim Unfollow Etmiş
– Hediye Kazan
– RT Kazan

gibi amaçlarla, önümüze bir şekilde düşen linklere tıklamamızla başlıyor herşey.

takip2

takip1

 

Sistem Nasıl İşliyor?

takip3

Dahi olmayı gerektirmeyecek kadar basit bir API yazılarak, erişim izni alınan insanların twitter hesaplarından Follow -Unfollow – Tweet – Retweet – Favorite hatta DM atma yetkisi alınıyor. Tekrar vurgulamakta fayda var; ‘Sizin İzninizle’.
Bu linklerle gelen uygulamalar, Twitter hesabınızla giriş yapmanız için sizi yönlendiriyor. Siz de bunu yaptığınız noktadan itibaren, hesabınızı bu kişilere HEDİYE ediyorsunuz. O andan itibaren, sizin adınıza ve siz fark etmeden Tweet atıyor, RT yapıyor, istediği hesabı takip ediyor ya da takip etmekten vazgeçiyor. Sisteme giriş yapan herkes otomatik olarak birince takip ediliyor. Ellerinde onbinlerce aktif hesap olan bu şahıslar, TT listesini istediği gibi yönlendirebiliyor. Bu sistemi gerek sizin hesaplarınız üzerinden takipçi satmak, bazı markalardan para kazanmak, gerekse bir takım siyasi odakların maşası görevini üstlenerek, ülke gündemini değiştirmek ve bizleri uyutmak için kullanıyorlar.

Twitter’ın değerini, önemini ve işlevselliğini kaybettiren bu saçma sapan dolandırıcılığın önüne geçmek hem çok BASİT hem de çok önemli. Hızlı, tarafsız ve anında bilgi edinebildiğimiz, başlıca iletişim aracımız haline gelmiş bir mecranın kimliği ve amacı belirsiz kişilerce kontrol edilmesi kabul edilemez. Gündemi sansürlemek, insanların hesaplarını çalmak, mal gibi alıp-satmak, reklam panosu haline getirmek bu kadar olmamalı. Şimdi gelin bu asalaklardan 30 saniye içinde kurtulalım :

1-) Önce Twitter hesabınızın SETTINGS / AYARLAR kısmına girin.

Screen Shot 2013-05-15 at 15.20.54

 

2-) Açılan sayfada, Soldaki Menüden APPs / Uygulamalar kısmına tıklayın.

Screen Shot 2013-05-15 at 15.21.31

 

Sağ tarafta gözüken tüm uygulamalar, sizin twitter hesabınıza erişim izni verdiklerinizden oluşuyor.
Bu kısım önemli buradaki listede, güvenilir uygulamaların dışında kalan, ne olduğunu bilmediğiniz tüm uygulamaları kaldırın! (REVOKE ACCESS’e tıklayın.) Mobile, Ipad, Instagram, Facebook, Vine, Foursquare gibi bildiğini uygulamaların kalmasında elbette bir sakınca yok.

Screen Shot 2013-05-15 at 15.27.01

 

 

Twitter hesabınızı bir başkasının, üstelik de kötü amaçlar için kullanılmasına izin vermeyin. Çevrenizdeki herkesin bu illetten kurtulabilmesi için, mümkün olduğunda anlatmaya ve bilgilendirmeye gayret edin. Şimdiden teşekkürler.

#ozgurlugunesahipcik kapsaminda diğer tepkileri takip edebilmeniz için; http://www.ozgurlugunesahipcik.com/

 

Comments are closed.