>>> Bunu Spamlayın!

no-spam-2x

Pek sevgili Bilgi’li Dr. Özgür Uçkan’ın yazısını okumanızı istediğim için, olduğu gibi paylaştım. Neden mi?
‘Twitter’ı amacına uygun kullanmak!’ gibi bir mecburiyet yok elbette, ama silah haline getirip, düşünce özgürlüğüne tahammülsüzlük boyutunu, bir takım kokuşmuş -teknik- oyunlar haline getirmeye de gerek yok. Bu şekilde gittiği taktirde, bundan zararlı çıkan yine ve sadece BİZ oluruz.
İşte tam da bu sebeple, buyursunlar :

 

Özellikle Gezi direnişinden sonra, Twitter’ın direnişte oynadığı rol açık bir biçimde ortaya çıktığı için, AKP bir yandan sosyal medyayı baskılayacak “çözüm”ler üzerinde çalışırken, diğer yandan da gençlik kolları ve diğer parti teşkilatları aracılığıyla Twitter’da hakimiyet kuracak bir seferberlik başlattı.

Bu “seferberlik” içinde sosyal medya ajansları aracılığıyla alınan sahte hesaplardan tutun da Twitter’ın spam bildirme özelliğinin muhalif hesapları bloke etmek için kötüye kullanımına kadar bir çok şaibeli yöntem de var. Buna, Twitter kullanıcılarının hukuksuz bir şekilde tutuklanmasından, “emniyet” logolu anonim hesapların kullanıcıları takibe alarak emniyete ihbar etmesi ve tehdit etmesi gibi gözdağı operasyonlarına kadar başka bir çok saldırıyı da eklemek lazım.

Gezi direnişi, şimdiye kadar sosyal medyada egemen olan genç, eğitimli ve kentli nüfus ile normal olarak asla bir araya gelmeyen ideolojik muhafazakar kitlenin de yüzleşmesine yol açtı.

 

İktidarın sosyal medya ile ilgili şaibeli yöntemleri bu yüzleşmeyi açık bir çatışmaya çevirdi. Bu çatışma da kitlesel olarak, özellikle kullanıcıların birbirlerinin hesaplarını spam diye bildirerek askıya alınmalarını sağlama kampanyaları şeklinde ortaya çıktı. Bu kampanyalar rakip grupların spam listeleri vb. oluşturması şeklinde görünür hale geldi.

Twitter’ın spam bildirim işlevi, normal olarak istenmeyen ticari mesaj yayan hesapların dışlanmasına yarar. Bu işlevin ideolojik bir savaş aracı olarak kullanılmasına Twitter yönetimi de şaşırmış görünüyor. Son dönemde çok sayıda hesabın askıya alınması operasyonunda bu şaşkınlığın da payı var.

Normal olarak kullanıcıların hoşlanmadıkları içerik yayan kullanıcıları bloklaması, tacizkar davranış içine girenleri de Twitter’ın bu amaçla oluşturduğu destek sayfalarındaki formları kullanarak bildirmesi gerekir.

 

Bunun yerine hoşlanmadığı hesabı “öldürmek” amacıyla spam işlevini kötüye kullanmak özünde ifade özgürlüğüne yönelik bir tehdittir. Bu davranışın normalleşmesi Twitter’da hepimizin ifade özgürlüğünü tehdit edecek bir düzeye gelebilir.

İktidar yandaşlarının duyarlılık gösterip ifade özgürlüğü gibi bir kaygıyla bu tutumlarından vazgeçeceğini düşünmüyorum pek. Çünkü, açıkça bu sosyal ağın kendisinden rahatsızlık duyuyorlar. İktidar elinden gelse Twitter kullanımını hepten kısıtlayacak.

O yüzden muhalif kullanıcılara önerim, spam işlevi yerine Twitter’ın destek sayfalarını kullanarak bu kötüye kullanımı bildirmeleri ve iktidar yandaşlarının spam savaşlarına bu yolla cevap vermeleri.

Dr. Özgür Uçkan

İstanbul Bilgi Üniversitesi

 

Kaynak : Vagus

Comments are closed.